پیش بینی

انتخاب روش مناسب پیش بینی

انتخاب روش مناسب پیش بینی

چگونه روش مدل مناسب پیش بینی را انتخاب کنیم؟

هر مدیری در تصمیم گیری‌های خود به نحوی با پیش بینی سروکار دارد . برخی از این پیش بینی‌ها ساده و برخی دیگر از این پیش بینی‌ها پیچیده و مشکل می‌باشند . همچنین پیش بینی‌ها می‌توانند برای دوره های زمانی کوتاه مدت یا بلند مدت انجام گیرند . البته هیچ گاه پیش بینی دقیقاً با واقعیت تطبیق نمی‌کند ، و باید کوشید خطای پیش بینی به حداقل ممکن کاهش یابد . علمای مدیریت در زمان حاضر فنون و تکنیک‌های مختلفی را برای پیش بینی ابداع کرده و در اختیار مدیران قرار داده‌اند . هر یک از این فنون کاربرد خاص خود را دارند و با آگاهی از مجموعه آنها می‌توان پیش بینی موفق‌تری را انجام داد . مدیران باید بکوشند تا مدلی را برای پیش بینی انتخاب کنند که پاسخگوی نیاز سازمان و متناسب با فعالیت‌های آن باشد . در بسیاری موارد ممکن است یک مدل ساده پیش بینی نتایج بهتری نسبت به یک مدل پیچیده ارائه کند .

به طور کلی برای انتخاب مدل مناسب پیش بینی توجه به موارد زیر ضروری است :

1- محدوده زمانی

مدت زمانی را که می‌خواهیم در آینده پیش بینی کنیم در انتخاب تکنیک بسیار حائز اهمیت است . به طور کلی اگر بخواهیم مدت نسبتاً دوری را پیش بینی کنیم بهتر است از روش‌های کیفی استفاده کنیم . بر عکس اگر بخواهیم پیش بینی میان و یا کوتاه مدت بخواهیم از روش‌های کیفی استفاده می‌کنیم . نکته دیگری که در رابطه با تکنیک‌های کمی باید مورد توجه قرار بگیرد ، تعیین دوره زمانی پیش بینی است زیرا تکنیک‌هایی که برای پیش بینی تنها یک دوره به کار می‌روند با تکنیک‌های خاص برآورد چند دوره متفاوت است .

2- آمار و ارقام داده شده

توجه به نوع آمار گذشته نیز نحوه بیش بینی فرق می‌کند . در بعضی مواقع آمار نشان دهنده روند به خصوصی است ، در بعضی مواقع آمار دارای نوسانات فصلی است و بالاخره بعضی مواقع ممکن است از یک سری نوسانات تصادفی و نامنظم تبعیت کند . چون تکنیک‌های مختلف دارای قابلیت‌های متفاوتی در رابطه با نوع آمار گذشته می‌باشند ، باید حتی‌المقدور سعی شود که تکنیک مورد استفاده در رابطه با آمار داده شده باشد .

3- ارتباط اطلاعات با متغیر مورد نظر

در بعضی مواقع آمار و اطلاعات در رابطه با متغیر مورد نظر در دسترس نیست و باید از اطلاعات مربوط به متغیر دیگری که در ارتباط با متغیر مذکور می‌باشد استفاده کرد . مثلاً برای پیش بینی تعداد خودرو در سطح شهر می‌توان از اطلاعات مربوط به میزان مصرف لاستیک استفاده کرد . بدین ترتیب نوع و روش بیش بینی با توجه به ارتباط اطلاعات با متغیر مورد نظر متفاوت خواهد بود .

4- هزینه

مدل‌های مختلف پیش بینی چون دارای خصوصیات مختلفی می‌باشند هزینه های متفاوتی را ایجاد می‌کنند . بنابراین در انتخاب مدل‌های پیش بینی باید هزینه آن‌ها را به عنوان یک عامل در نظر گرفت .

5- دقت

یکی از ضوابط اصلی انتخاب مدل ، دقت مدل پیش بینی است ، بعضی از مدل‌ها باید با دقت 90 درصد موقعیت را در آیند پیش بینی کنند و پارهای از مدل‌ها به مراتب دارای دقت بیشتری هستند . واضح است با توجه به انتظاری که از دقت مدل داریم می‌توانیم مدل مورد نظر را انتخاب کنیم .

6- سادگی

یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب مدل سادگی آن است . بعضی از مدل‌ها اگر چه از دقت خیلی زیادی برخوردار هستند ولی به علت پیچیدگی ، قابل استفاده در کلیه سطوح سازمان‌ها نمی‌باشند . در انتخاب مدل باید به میزان سادگی و پیچیدگی آن توجه کرد .

2- انواع شیوه های پیش بینی

به طور کلی می‌توان روش‌های پیش بینی را به سه گروه مختلف تقسیم کرد : پیش بینی‌های قضاوتی  پیش بینی بر مبنای گذشته  و پیش بینی علت و معلولی

2-1- پیش بینی قضاوتی

در مواقعی که اطلاعات دقیق و کاملی در مورد مسئله وجود نداشته باشد از این نوع پیش بینی استفاده می‌شود . در این روش کوشش می‌شود نظرات ذهنی به صورت پیش بینی‌های کمی در آید و قابل استفاده شود . استفاده از نظرات کارشناسان فن ، سازمان‌هایی که در آینده نگری صاحب تجربه‌اند ، و سایر متخصصان می‌توانند در انجام این نوع پیش بینی‌ها مفید باشد . به هر حال در این اتکای ما بر قضاوت ذهنی افراد و تعبیر و تفسیر های آنا از اطلاعات برای پیش بینی آینده خواهد بود .

2-2- پیش بینی بر مبنای گذشته (سری زمانی)

در این نوع پیش بینی آمار و ارقام و اطلاعات گذشته را اساس پیش بینی آینده قرار می‌دهیم . به عبارت دیگر فرض ما بر این است که در کوتاه مدت می‌توان روند گذشته را به آینده تسری داد . از این رو این روش برای پیش بینی‌های بلند مدت قابلیت استفاده چندانی ندارد زیرا اگر چه اطلاعات گذشته اطلاعات گذشته راهنمای خوبی برای آینده است اما به علت تغییراتی که در طول زمان رخ می‌دهد این روش به طور دقیق نمی‌تواند آینده را آنچنان که اتفاق خواهد افتاد پیش بینی کند . بنابراین در مواردی که دوره پیش بینی بلند مدت باشد نمی‌توان از این روش به طور موثر سود جست .

2-3- پیش بینی علت و معلولی

اگر اطلاعات کافی در مورد موضوع پیش بینی موجود و روابط بین متغیرها نیز مشخص باشد ، ما می‌توانیم از این روش استفاده کنیم . به عنوان مثال اگر بین فروش و متغیر های دیگری مانند درآمد ملی ، قیمت کالا و درآمد خالص ، رابطه ای وجود داشته باشد می‌توان با استفاده از روش کمترین مجذور‌ات که نوعی روش علت و معلولی است ، مدلی برای روابط مذکور تنظیم کرد و به پیش بینی پرداخت .

کاربر گرامی جهت درخواست سفارش آماری یا مشکلات تحلیلی، فرم پایین این صفحه را تکمیل نمایید تا در اسرع وقت به درخواست شما پاسخ داده شود

مزایای استفاده از خدمات تحلیل آماری

 • انجام تحلیل های آماری با کیفیت بسیار بالا(مقاله – پایان نامه – طرح های پژوهشی)
 • انتخاب روش آماری مناسب و ذکر علت استفاده از آن
 • تحلیل و تفسیر کامل فرضیات و سوالات پژوهش به زبان ساده
 • انجام تحلیل های تکمیلی جهت پربار شدن نتایج
 • ارسال کلیه تحلیل های آماری در کمتر از 3 روز
 • انجام اصلاحات لازم پس از اعلام نظر استاد راهنما
 • ویرایش متن تحلیل شده مطابق با شیوه نامه دانشگاه
 • ذکر منابع علمی استفاده شده در تحلیل ها
 • ارسال روش تجزیه و تحلیل داده ها جهت اضافه شدن به فصل سوم

تیم متخصص پایگاه تحلیل آماری، مشکلات شما را حل می کند

 • اگر حجم نمونه شما کم است
 • اگر دسترسی به جامعه آماری برای شما مشکل است
 • اگر شاغل و کارمند هستید و برای تحویل پایان نامه کمبود وقت دارید
 • اگر پرکردن پرسشنامه برای شما مشکل است
 • اگر تحلیل های کامل و مورد تایید استاد راهنما می خواهید
 • اگر استاد راهنمای سختگیری دارید
 • اگر در نوشتن فصل سوم و چهارم پایان نامه مشکل دارید
 • اگر تخصص کافی در خصوص روش های تحلیلی ندارید
 • در کمترین زمان می توانیم مشکل تحلیل آماری پایان نامه شما را حل کنیم

پس از انجام و ارسال تحلیل های آماری 5 هدیه بگیرید

 • دریافت رایگان آموزش تصویری ویرایش خودکار پایان نامه در چند دقیقه
 • دریافت رایگان آموزش تصویری تحلیل پایایی پرسشنامه
 • دریافت رایگان نرم افزار تبدیل اعداد انگلیسی به اعداد فارسی استاندارد
 • مشاوره رایگان و پاسخ گویی به سوالات تا روز دفاع و ارائه توصیه های لازم جهت کسب نمره عالی در جلسه دفاع
 • مشاوره رایگان استخراج مقاله از پایان نامه و نحوه نگارش تحلیل ها در مقاله

چنانچه می خواهید در کمترین زمان تحلیل های خود را دریافت کنید و از همه مزایای فوق بهره مند شوید فرم زیر را تکمیل کنید

برای تعیین هزینه و مدت زمان دقیق تحویل تحلیل های آماری و شرح خدمات، لطفا پروپوزال و یک نمونه پرسشنامه خود را ارسال کنید.

فرم سفارش تحلیل آماری

اگر هنگام ارسال فرم خطایی وجود داشته باشد می توانید اطلاعات خواسته شده در فرم را به ایمیل: ghasem.zd@gmail.com ارسال کنید تا به درخواست شما پاسخ داده شود.

برای تعیین دقیق هزینه و انتخاب روش های آماری

برای تعیین دقیق هزینه و انتخاب روش های آماری

برای تعیین دقیق هزینه و انتخاب روش های آماری

تصویر کپچا

مطالب مرتبط